Čtvrtek 18.1. – překvapení Shiodome

1. března 2007 v 10:52 | Vojta
Pod svícnem je asi opravdu tma; vůbec mě nenapadlo při prolejzání Tokia, že by takhle zajímavá čtvrť mohla bejt hned v centru, navíc v místě, kolem kterýho minimálně obden chodím. Stačilo jen podejít viadukt (už sám o sobě zajímavej) pod JR-stanicí na Shimbashi a rázem jsem se ocitnul v nefalšovaný Asii; malý uličky, krámky a jídelny nalepený těsně na sobě, sem tam zřejmě nějakej podnik jen pro pány, Hotel Rainbow nabízející kromě standardních pokojů i tzv. kapsuli (v tom bych rád někdy zkusmo přespal), po setmění všude rozžehnutý lampiony.
Tahle čtvrť se jmenuje Shiodome a název vzniknul složeninou, volně přeloženou jako "hráz přílivu". Shiodome sloužilo dlouhou dobu jako obytná čtvrť samurajů a v roce 1872 bylo vybráno jako počáteční místo první železnice v Japonsku. Nyní doznává dost dynamické změny, v podstatě celá část od kolejí směrem k moři je už přestavěná a druhou půlku to čeká zřejmě taky. Je to jen moje domněnka, ale je jen otázka času, kdy tyhle jednopatrový baráčky (který by od pohledu těžko asi přežily větší zemětřesení) nahradí ultramoderní mrakodrapy s galeriemi v podúrovňových atriích. (Mojí domněnku ovšem posiluje studium plánů urbanistického rozvoje, byť v japonštině, který zde tu a tam visí na místě proluk, podle všeho již odstřelených domů.)
Každej roh je tady zajímavej, každej by stál za to vyfotit, ale ty pachy a zvuky se do obrázku stejně nedostanou. Fotil jsem barevně a po delší době i hodně černobíle (takhle čtvrť si o to vysloveně říkala).
FOTOGALERIE >>> klikni ZDE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama