Pondělí 8.1. – o slavnosti Seijin no hi

1. března 2007 v 10:16 | Vojta
Slavnost Seijin no hi - národní svátek blížící se dospělosti, pořádán každé druhé lednové pondělí v roce. Týká se všech mladých, kteří v konkrétním roce dosáhnou věku 20 let. Tento věk je v Japonsku brán jako začátek dospělosti a dvacítka je taky minimální věková hranice pro takové kratochvíle jako je pití alkoholu a kouření. A dvacetiletí už taky mají volební právo.
Místní radnice při této příležitosti pořádají oficiální ceremoniál, ze kterého pak mladí pokračují do chrámu. Dívky si u příležitosti tohoto dne oblékají speciální furisode-kimono s dlouhými rukávy; většina z nich si kimono obléct neumí a musí proto navštívit specialistku. A hodně z nich si prostě kimono místo koupě pronajme, protože takové pěkné kimono může stát stejně jako třeba nové auto. Rovněž tak dívky navštěvují kadeřnici, buď den předem, nebo časně z rána. Většina kluků jde v obleku, ale lze potkat i ty, kteří si vezmou černou sukni hakamu (nutno podotknout, že výdaje jsou pro ně nižší než u dívek).
Po slavnosti se mladí druží a jdou na párty nebo pít. Holky nejsou zvyklé nosit "pantofle" známé jako zori, takže jsou pak často s blížícím se večerem vidět jak kulhají. Později večer se pak už čerství dospělí vracejí kolikrát značně rozjaření vlakem domů.
Já jsem navštívil slavnost ve chrámu Meiji u Harajuku. Holkám v kimonech to hodně slušelo a téměř vždy byly vděčným soustem pro zdejší (zřejmě amatérské) fotografy, jejichž vlezlost byla pro mě často dost zarážející, v podstatě si ty holky aranžovali podle svých představ, ale holky pak ochotně pózovaly. Že byly v Meiji davy lidí, o tom asi nemá cenu psát.
FOTOGALERIE >>> klikni ZDE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama