Golden week

6. května 2007 v 14:34 | Vojta
O japonském Zlatém týdnu je potřeba taky napsat, protože se jedná o období, kdy se dává do pohybu obrovský počet Japonců. Golden week je kolekce čtyř národních svátků, kdy se tedy nepracuje a která (díky dvěma víkendům okolo) představuje událost srovnatelnou snad jen s Novým rokem. A jaké svátky Zlatý týden zahrnuje? >>>

Na 29. dubna připadal Den Šovy (což je jméno císaře Hirohita, zesnulého v roce 1989, které dostal při nástupu do své funkce), 29. dubna se císař Šova narodil. Ale protože vyšel svátek blbě na neděli, bylo státní volno udělené v pondělí, aby Japonci nepřišli zkrátka.
Ve čtvrtek 3. května byl Den ústavy (sepsané Amerikou a předané Japonsku v roce 1947). Opět tedy bylo volno a v ulicích bylo lze zaznamenat přítomnost pomalu jezdících vozů s transparenty a Japonskou vlajkou. Z megafonů těchto aut se linuly ohlušující projevy s nahraným skandováním davu proložené říznou dechovkou. Zamykal jsem si zrovna kolo k zábradlí pod tratí JR, auta projížděla těsně u mě a dvakrát dobrej pocit jsem z toho neměl…
V pátek 4. května jsme slavili Den zeleně; bývalý císař Šova měl totiž rád kytky a přírodu, čili tenhle den je zasvěcen životnímu prostředí (a přírodě). Zajímavé je, že až do roku 2006, kdy se ustanovil Den zeleně, se tento slavil 29. dubna (tedy na narozeniny Šovy) a pokud jde o 4. květen, používal se zákon, který nařizuje, že den mezi dvěma státními svátky je rovněž státním svátkem. To je dobrý, ne?
A konečně v sobotu 5. května tu byl Den dětí. Tedy, on to má být správně den kluků, protože holky mají svůj svátek 3. března, ale je to svátek obojího pohlaví, i když se v tenhle den pořádá Klučičí festival; rodiny se modlí za zdraví a úspěchy synků a ven pověsí speciální "draky" - z textilie ušité "rukávy", na kterých jsou namalovaní kapři, symbol to síly a úspěchu v životě. Vítr foukající dovnitř kaprů je pak nadouvá a zdá se pak, že kapři plují. My bychom si asi za symbol dravosti našeho českého líného kapra nevybrali, že ano, ale tady je to jinak.
Takže už je jasné, že Zlatý týden je při vzácně se vyskytující dovolené v Japonsku jedna z mála příležitostí, kdy cestovat a něco si užít. Samozřejmě většina Japonců zůstává doma a je to znát, všude jsou davy a pokud někdo chce v tuhle dobu někde sehnat ubytování, bude mít nejspíš smůlu.
FOTOGALERIE >>> klikni SEM
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama