Jaké je Japonsko a jací jsou Japonci

6. července 2008 v 22:49 | Vojta |  Aktuálně
Na tohle se mě všichni ptali, jen co jsem přiletěl do Tokia a sotva se zde usadil a já tehdy naštěstí mlžil a říkal nevím a vlastně pořádně nevím ani teď. Ale můj pobyt v Japonsku skončil a já cítím povinnost zkusit napsat "jaké to tam vlastně je" a tím důstojně ukončit celý tenhle blog. Asi nemá smysl psát všeobecně známá fakta, jako že je Japonsko konstituční monarchií a že se zde jezdí vlevo, takže jdu rovnou napřeskáčku k postřehům jiným (bohužel je toho tolik, že se sem vejde jen zlomek). >>>

Tokio
S největší pravděpodobností přiletíte do Japonska na tokijské letiště Narita a pokud se na vás nepodepíše sedmihodinový posun směrem vpřed a zůstanete bdělí, budete si klást otázku, proč někdo postavil letiště dvě hodiny cesty vlakem od centra města. Já tuhle cestu absolvoval několikrát a ty dvě hodiny mě dost štvaly, stejně tak jako štvou i Japonce. (Stavbě letiště předcházely masové demonstrace, při kterých zahynulo kolem deseti osob včetně několika policistů.)
Zmínil jsem slovo centrum; pravda je taková, že v Tokiu vlastně jedno výrazné centrum není. Jistě, zhruba uprostřed vnitřního Tokia je císařský palác, neprodyšně uzavřený a oddělený dvěma vodními příkopy od města, ale je tohle centrum? Vnitřní Tokio má center nějakých 10-15, která jsou většinou symbolizována trsy mrakodrapů a spletitým přestupním uzlem městské hromadné dopravy, ale jinak, zejména při kratším pobytu, je bez šance je od sebe vizuálně nějak rozlišit.
Byl jsem dost překvapenej, že v Tokiu není až zas tolik mrakodrapů, ale spíš malých dvoupatrových domků. Možná díky nim je třicetimilionová metropole rozcapená na ploše zhruba 40 x 90 km (tzv. Tokio v širším pojetí) a vyjet někam ven, kde začíná normální les, znamená podniknout minimálně dvouhodinovou cestu vlakem, který se rozhodně nevleče a řítí se mezi domky tak 120. Tokio v širším pojetí je nejlidnatější džungle světa, kde stačí chvilku nedávat pozor a hned je problém s lokalizací. Naštěstí je město protkané hustou sítí příměstských vlaků a metra, takže stačí najít nejbližší stanici a podle ní se zorientovat. Dá se tu zažít zvláštní, až existencionální, pocit, kdy si říkáte "za tímhle horizontem už přece musí být na dohled les nebo řeka". Jenže houby les, jen další desítky a desítky kilometrů anonymní aglomerace, kde si člověk připadá ztracený a sám.
Až tady zpětně doceníte, jak pěkná je i přes všechny excesy Praha. Tokio (a to platí s výjimkou Kjóta o všech dalších japonských metropolích) je postavené bez hlubší koncepce: bez ladu a skladu vedle sebe stojí mrakodrapy i přízemní polorozpadlé domky a mezi tím se klikatí dvoupatrové dálnice a vícekolejné tratě vlaků. Na Tokiu je ostatně dobře vidět, že ústup automobilismu nikam nevede, většina těchto dvoupatrových a šesti až osmiproudových magistrál je ucpaná a místo k parkování má cenu zlata. Na ulicích ale jen výjimečně někdo troubí a chodec nebo cyklista je respektován téměř stoprocentně.
Kolo
Na kole (cyklistů je tu habaděj) se v naprosté většině případů jezdí po chodnících. Ty vůbec nejsou širší než ty pražské, spíš naopak, a i nepoměrně víc chodců než u nás se s cyklisty snese. Zřejmě je to jen o vzájemné toleranci, i když je pravda, že zezačátku je pro Evropana nezvyk chodit po chodníku často až úzkostlivě na straně (cyklisté se často připomínají zvonkem). Jistě, jsou místa, kde na kole nikdo nejede a nepojede, protože by to ani nešlo. Tahle místa jsou vůbec pro Evropana šok - na chodnících se valí souvislý a nepřetržitý dav, jehož rytmu se musíte přizbůsobit, nic jiného nejde dělat. Někde jsem četl, že přechod pro chodce ve čtvrti Shibuya u exitu dráhy JR Hachiko je nejvytíženějším přechodem na světě a docela bych tomu věřil. Když padne chodcům zelená (a ta padne najednou všemi směry i úhlopříčně), působí to v tu chvíli dojmem střetu demonstrantů. Co na japonském chodníku ale téměř nikdy neuvidíte, je dětský kočárek, děti se zásadně nosí zavěšené na těle nebo zastrčené na kole v dětské sedačce. Takový pohled na elegantní japonskou matku v dlouhé sukni se dvěma dětmi na kole, která kličkuje na chodníku mezi chodci a přitom telefonuje, je oku ladící.
Ztraceno v hluku…
Pro mě osobně bylo nejhorší vyrovnat se v Japonsku se zvukovým zamořením, které dosahuje nevídaných rozměrů právě v Tokiu a před kterým se de facto nedá nikam utéct. Zdrojů hluku je víc; asi největší podíl na hluku má automobilismus a na příkladu Japonska jako země s vysokou životní úrovní se ukazuje, že životní úroveň a auta jdou zřejmě ruku v ruce přímou úměrou. Kromě aut praktických tu potkáte celou řadu silných a zcela nepraktických speciálů, které není kde využít ani zaparkovat (o hluku nemluvě).
Směrem k moři (kde jsou doky a kontejnerové terminály) pak extrémně narůstá doprava nákladní. A konečně asi nejhůř vydýchatelný "automobilový" hluk představují bosózoku (v překladu šílení jezdci neboli motorkáři). Motorek tu sice jezdí spousta (nakonec, jsme přece v Asii), ale bosózoku disponují opravdu silnými stroji s patřičnou zvukovou kulisou a jejich cílem je zkrátka prudit. My měli "štěstí", že ostrov Odaiba je obytnými domy relativně málo zastavěn a jsou tu dlouhé a široké komunikace, takže pro motorkáře úplná oáza. Kromě zimních měsíců a v teplém počasí pak deštivých dnů jsme od každého čtvrtka do pondělního rána spali zásadně se zavřenými okny a špunty v uších, protože zhruba od půlnoci do páté či šesté ranní se Odaiba měnila v ilegální okruh. Jednou jsem na bosózoku zavolal policajty, kteří je rozehnali, ale za hodinu bylo všechno při starém.
V souvislosti s auty v Japonsku další poznatek: téměř nikdo nevypíná při stání motor a je jedno, jestli je to náklaďák, jehož řidič v kabině tak trochu i bydlí, nebo osobní auto, jehož řidič si zrovna dopřává siestu a spí, nebo autobusy, který čekaj na návrat turistů, motory prostě běžej furt. Domnívám se, že zásadním důvodem spuštěných motorů je japonská potřeba neustále puštěné klimatizace. To se dá pochopit v zimě či extrémním tropickém létu, ale těžko na jaře či na podzim, kdy je venku příjemné vlaho - řady u chodníku zaparkovaných vozů jsou nastartované, jejich okna utemovaná a řidiči buďto spí, čumí na malou televizi, nebo pojídají instantní nudle.
Dalším zdrojem hluku jsou letadla přistávající na druhém tokijském letišti Haneda. To je poměrně blízko centra a vnitrostátních letů je tu habaděj. A pak je tu jedna specialita a tou je japonská přeinformovanost, dílem komická, dílem na zabití: ve větších městech budete neustále konfrontováni buďto s přednatočeným nebo živě prezentovaným hlášením o čemkoliv a jelikož jste v Asii, buďte si jisti, že hlášení bude mít hlasitost na maximum. Jdete po chodníku a každý třetí obchod má vyvolávače, který stojí celý den na ulici a vyřvává do amplionu do ochraptění co můžete koupit uvnitř nebo jakou maj zrovna akci. Na sekundu si ulevíte, ale pak se vedle vás otevřou fotobuňkou ovládané dveře pachinko-herny, odkud se ven dostane hluk jak z fabriky na obrábění kovu. Pachinko-herny jsou vůbec fenomén: většinou jde o několikapatrový dům, kde jsou řady stovek "výherních" automatů obvykle typu flipper, kdy po dráze před sebou honíte ocelovou kuličku v podstatě bez valné možnosti jí nějak ovládat. Uvozovky u slova výherní jsou na místě - výherní automaty na peníze jsou v Japonsku zakázané. Obchází se to zcela průhledně tak, že z automatu se jako odměna sypou další a další kuličky (ti nejlepší hráči mají vedle židle až několik plných kyblíků) a ty se pak odnesou za roh pachinkárny, kde se smění za peníze a je to.
Nebo jiný hluk: čekáte na přechodu až padne zelená a velmi pomalu (kvůli zácpám) se kolem vás bude často sunout autobus politické strany nebo zájmového hnutí. Z jeho střechy vám bude kynout několik lídrů (dámy v rukavičkách), zatímco z megafonu se vašim uším dostane pořádných pár decibelů z volebního programu. A můžete si být jistí, že vás jako cizince zmerčí v davu rychle. To pak často zneužijí situace a (japonsky) vám poděkují za to, že jste třeba navštívili nějaký obchod, ze kterého právě vylézáte. Ale míjet vás budou i tiráky, které nic nevezou, jen nasvícený billboard avizující nový film či CD, ty tiráky budou stát beznadějně v zácpě centra a přitom dokola pouštět ohlušující spot.
Kapitola sama pro sebe jsou hlášení týkají se čehokoliv ohledně hromadné dopravy. Plno linek vede nadúrovňově (čili nad vaší hlavou) a hlášením tak neuniknete. Počítal jsem jednou, kolik hlášení člověk vyslechne směrem od ulice až k k perónu nadúrovňové a automaticky řízené linky Yurikamome, která jezdí na Odaibu a na těch zhruba stech metrech jsem jich napočítal šest. První hlášení je ještě dole u ulice před eskalátorem, kde fotobuňka zaregistruje člověka a spustí upozornění "bacha - vstupujete na jezdící schody". Druhé hlášení je nahoře za eskalátorama, kde opět fotobuňka, jakmile někoho zmerčí, radostně začne hlasem robota vítat cestujícího, který se rozhodl použít právě tuto stanici a zrovna tuto linku. Hlášení tři (už ani nevím jaké) je u automatů na lístky. Další, reklamního charakteru ohledně linky Yurikamome, je o poznání hlasitější a nese se ve všech prostorách jaksi nad všemi ostatními hlášení. Páté a šesté hlášení se děje už na perónu, pro každý směr zvlášť a informuje o příjezdu soupravy (jedno mluví muž, druhé dáma). A často se stává, že na perónu ještě informuje hlučným amplionem zřízenec stanice osobně. Jo a zapomněl bych na sampl ptáčka upozorňující slepce, kde jsou schody. Hlášení ale pokračuje i uvnitř soupravy, kromě informací o aktuálních názvech stanic a o zavírajících se dveřích jste ještě na trase průběžně upozorňováni, co je v okolí stanice zajímavého a navštíveníhodného.
Kontrasty
V souvislosti se všudypřítomným hlukem na veřejných místech se nabízí jedna charakteristika Tokia - rozporuplnost. Na jedné straně neustálý hluk, na straně druhé až dojemná ohleduplnost Japonců pokud jde třeba o telefonování ve vagónu soupravy vlaku či metra. Pokud hovor rovnou neutnou, dají si před mobil dlaň a hovor vedou v podstatě šeptem. Takže kromě hlášení z reproduktoru je ve vagónech dokonalé ticho, byť zejména ve špičce je tu hlava na hlavě.
Ale kontrastů jiných je tu celá řada: na straně jedné ohleduplnost při telefonování, ale jen zcela výjimečně někdo pustí sednout někoho staršího (přitom úcta ke starším je Japoncům vlastní). Úděsné popotahování: na veřejnosti se zásadně nesmrká, zato hlučně popotahuje. Nesmrká se, ale kýchá, velmi často bez ruky před pusou. Domy: obrovské mrakodrapy s tunami betonu mezi sebou a těsně vedle nich nalepený miniaturní domek s pečlivě udržovanými kytkami v květináči před vchodem. Liduprázdný park v areálu chrámu Meiji a téměř na dohled od něj nejrušnější přestupní stanice na světě Shinjuku, kde denně projde či projede kolem tří miliónů pasažérů. Zvyky a obyčeje - střet nového a starého: Japonec sleduje v metru na posledním modelu mobilu televizi, aby pak zamířil do nejbližší svatyně, kde si od mnichů koupí speciální papírek, na který pak napíše přání typu "ať ten pohovor zítra dopadne dobře" a zavěsí papírek na speciální stojánek. Na rušné třídě se minou dvě Japonky - jedna v dokonale padnoucím kostýmu evropského střihu spěchá kamsi za byznysem, druhá v tradičním kimonu cupitá se špičkama nohou k sobě v dřevácích do divadla Kabuki.
Když už byla řeč o kontrastech, je jím vlastně i geografie Japonského souostroví: tropické ostrovy Okinawana na jihu a drsný ostrov Hokkaido na severu. Mezi nimi vzdálenost několika tisíc kilometrů. Od moře dál do vnitrozemí se velmi rychle zdvihají hory, což znamená obrovskou kumulaci obyvatel v nížinách a málo osídlené vnitrozemí.
Angličtina
Relativně málo Japonců umí anglicky, ale snaží se a paradoxně se stává, že příjemně překvapí tam, kde by to člověk nečekal, například v obyčejném kopírovacím centru. Problém s japonským zaměňováním "r" a "l" v angličtině byl zmíněn trefně už ve filmu Ztraceno v překladu. Opravdu se často dozvíte, že si např. nějakou knihu můžete "bollow in liblaly". Ale sami Japonci v tom asi nemají úplně jasno, protože jsme u společného piva zažili vážnou při dvou japonských kluků o tom, jaké písmenko jim vlastně schází. Každopádně z reproduktorů linky Yamanote se line hlášení (v japonštině), kde se nemluví o stanici Ueno, nýbrž Ueho - že by zaměňovali i "n" a "h"?
Personál
Personál v celé sféře služeb je extrémně zdvořilý. Za celý rok si nelze zvyknout na to, že na vás většinou všechen personál uvnitř krámu zahlaholí na uvítanou irašajmasé! (neboli vítejte) a při odchodu, aniž byste v obchodě cokoliv koupili, se ukloní a poděkují vám. Při placení často vracejí bankovky nazpátek oběma rukama, zatímco mince vám doslova vtisknou jednou rukou do dlaně, když druhou rukou vám tu vaší nataženou zespoda jakoby podpírají. A příjemné je také, že v naprosté většině hospod se nedává spropitné a je zbytečné se o to i snažit, vyvolalo by to spíš nedorozumění.
Disciplína
Japonská disciplinovanost je rovněž asi známá: v práci je jasně vymezeno, kdo je nadřízený. Kdo je podřízený, neodmlouvá a nediskutuje. Žáci poslouchají poučení učitele před vstupem do muzea v sedě na zemi (a to i v prosinci nebo lednu). Na vlastní oči jsem taky viděl hromadnou rozcvičku asi 30 stavbařů přímo před rozestavěným mrakodrapem. Ale disciplinovanost je i na ulici: málokdo přejde na červenou, byť svítí dlouho a nejede žádné auto. Zvonícím cyklistům se na chodníku ochotně uhýbá. Při čekání na metro nebo příměstský vlak se na nástupišti stojí v zástupech podle nalinkovaných čar kolmo ke kolejím (že je nástupiště díky tomu neprůchodné, je kapitola jiná).
Japonci
Zdálo se mi, že Japonci berou svůj osud tak nějak "sportovně"; tohle slovo je vzhledem k velkému počtu sebevražd asi blbý, ale nikdy jsem se nesetkal, že by si někdo stěžoval, protahoval obličej, nebo jinak dával najevo svojí nelibost.
Přitom je tu celá řada faktorů, které činí život v Japonsku těžkým. Třeba zdejší klima (drsná zima a tropické léto) jsou testem, jak si člověk stojí. Ale japonský školáci se honěj za mičudou v zimě jen v trenkách a japonský holky jsou schopný jít na výlet v lodičkách i na sněhu. Nebo je tu běžné několikahodinové dojíždění za prací. Každý den, ráno a večer, vždy narvaným příměstským vlakem.
Vizuálně lze na ulici docela přesně rozlišit, kdo je kdo. Tátové od rodin, kteří vydělávají (tzv. salaryman) a tráví tak většinu času v práci nebo příměstským vlaku, nosí zásadně tmavý oblek, většinou černý, a v ruce třímají malou tašku s notebookem. Školáci střídají zimní a letní uniformy. No a mezi školákem a salarymanem je pár let prostoru pro vyjádření sebe sama, vizuálně dost vděčná kategorie, kdy fantazie a kreativita nezná hranic. V průvodcích je pro turisty za tímhle účelem doporučovaná čtvrť Harajuku, kde se u trati JR pravidelně o víkendech schází mládež navlečená do neuvěřitelných kombinacích a nechává se fotit od šokovaných turistů.
Závěrem
Z vlastní zkušenosti musím říct, že i v dnešní době, kdy se dá přes internet o vzdálené zemi dozvědět pomalu všechno od A do Z, představuje Japonsko zejména pro Evropana natolik zvláštní zemi, že bych návštěvu doporučil všem. Četl jsem předválečný Svojsíkův cestopis a je pozoruhodné, jak hodně věcí zůstalo pořád stejných. Japonsko je taková pohádková země, ale nehledejte tu jen šlechetné rytíře… Popsal jsem výše pár kontrastů, ale našli byste jich denně na každém rohu tucet. Pobyl jsem tam bezmála rok a zdálo se, že to nacházení nebere konce…
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Estel Erunámë Estel Erunámë | Web | 18. července 2008 v 20:36 | Reagovat

:) Páni.. já se k Japonksu dostala nějak přes anime, které mě poslední dobou strašně chytlo.. :) No, od té doby, co jsem viděla první díl Naruta se tam chci podívat.. :)

Mě japonci, číňani .. no prostě asijaté  přijdou jaksi příjemnější než evropané. Takový povtivější.. a jak jsi psal disciplinovanjěší.. :) byli jsme někdo v nějaké jejich restauračce... a ten jeden chlap nám podíval džus.. trošku se mu to vylilo... ale zase ten kousek co vylil dolil a až teprve potom nám ho dal... to by se v normální české restauraci asi nestalo...

Ale je fakt, že japonsko má prostě svoji tvář... stejně jako třeba irsko, egypt.. jsou prostě něčím výjmečné.. a v tom je asi to kouzlo... my Češí máme sice Prahu.. ale jsme stejný stát jako třeba Polsko, Slovensko... atd.. nemáme nic.. zvláštního... aspoň z mého pohledu...

2 milos milos | E-mail | 23. července 2008 v 8:42 | Reagovat

Dakujem za super clanok.ja som v japonsku este nebol,ale je to moj sen a moj ciel.a pri citani takychto clankov je ta moja tuzba len silnejsia. A tiez si vravim,ze zem,ktora ma na svedomi tie krasne veci, ktore vsetci zaujaty aspon trosku poznaju,musi byt skutocne nadherna.

3 Mila Mila | E-mail | 25. července 2008 v 17:31 | Reagovat

japonsko me uchvatilo, kdyz jsem objevila spisovatele jmenem Murakami (jendoho dne napsala kamaradka ze Svedska, at vseho necham a jdu si koupit Kafku na pobrezi...pak dalsi a dalsi).diky za hezke povidani.

4 Youko Akira kuro kitsune Youko Akira kuro kitsune | Web | 27. července 2008 v 18:25 | Reagovat

ísť do Japonska je jeden z mojich snov a tento článok ma len povzbudil tento sen uskutočniť, inak povedané výborný blog, takých ako je ten tvoj je dnes málo

5 Yoshiko Okatama Yoshiko Okatama | Web | 8. srpna 2008 v 13:14 | Reagovat

Děkuji ti za nabídku, že si mohu přečíst Tvé zážitky z Tvého ročního pobytu v Japonsku. Nemusíš mi to říkat, na Tvém blogu jsem jako doma.. :-) Já jsem však v Japonsku byla jen měsíc, ale i tak jsem si to užila. Bylo to to nejkrásnější, co jsem kdy v životě prožila a chci se tam vrátit...  :-) Jinak máš moc pěkný blog.

Možná si nepamatuješ, kam jsi mi psal na www.yoshiko.blog.cz :-)

6 Vojta Vojta | E-mail | 11. srpna 2008 v 15:43 | Reagovat

Diky diky za slova chvaly, ale meli byste taky pochvalit clanek, kterej napsala Veronika, ne? :-)

Jinak ale nemuzu nez zopakovat, ze Japonsko je extrem ve vice smerech, takze neni to jen o chramech a zahradach, ale i o nejlidnatejsi metropoli na svete, kde ma Evropan v ultravlhkem lete pocit, ze zdechne...

7 Haya Haya | E-mail | 18. srpna 2008 v 8:39 | Reagovat

Moc pěkný článek a pro všechny určitě hodně zajímavý...

Měla bych jednu otázku :)

Co jsi potřeboval k ročnímu pobytu v Japonsku? (mám na mysli vízum a jiné podobné formality)

8 Vojta Vojta | 21. srpna 2008 v 15:23 | Reagovat

Pokud si pamatuju dobre, mel jsem vizum a jakesi "bezpecnostni" potvrzeni - to vydala japonska cizinecka policie moji zene (ktera tam prijela prede mnou) na zaklade potvrzeni o jejim studiu a bydleni. No ted me napada, ze jsem vizum dostal mozna na zaklade tohodle papiru, musel bych zapremejslet... No a po priletu tam jsem sel zazadat na radnici o ID-karticku.

9 Miamoto Usagy Miamoto Usagy | 28. srpna 2008 v 8:06 | Reagovat

Japonsko je uzasna zeme a ja bych se tam rada podivala!!!!!!!!!!!

10 Pepa Pepa | 14. května 2009 v 6:00 | Reagovat

Temer 100% souhlas. Ziji v Japonsku jiz 10 let a objektivnejsi clanek jsem asi jeste necetl. Zadne vymysly a romantika ale proste popis skutecnosti. Snad bych jen dodal ze tady kde ziji, v Nagoji, prechazi na cervenou vice lidi (pravda, auta nikde a cekat se musi nekdy i 90 vterin - fakt jsem to meril) a jeste takova legrace a to ta ze vsichni sice cekaji v rade na vlak ale jak se otevrou dvere tak se zacnou cpat dovnitr aniz jeste vsichni vystoupili. No nic neni dokonale.

11 Vojta Vojta | E-mail | 14. května 2009 v 15:18 | Reagovat

Ahoj Pepo, jaky osud te zaval tak daleko? Je na tebe enjaky kontakt?

12 Joška Joška | E-mail | Web | 13. září 2011 v 11:58 | Reagovat

Díky za skvěle napsanej článek!

13 Orlando Orlando | E-mail | Web | 8. listopadu 2011 v 12:50 | Reagovat

Good článek, ale nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko....:D

14 Japonskoo.cz Japonskoo.cz | Web | 19. června 2016 v 21:14 | Reagovat

Fascinující země. Právě to, že dokáže snad neustále překvapovat se mi na ní líbí. :-)

15 DorothyGlirm DorothyGlirm | E-mail | 18. července 2017 v 21:09 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another categories of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? There are a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
See you later ;)

XRumer20170718

16 Arlenenip Arlenenip | E-mail | 22. července 2017 v 2:56 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captchas regignizing of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
Good luck ;)

XRumer20170721

17 Arlenenip Arlenenip | E-mail | 22. července 2017 v 17:38 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil":
captcha breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
Good luck!

XRumer20170721

18 Arlenenip Arlenenip | E-mail | 22. července 2017 v 22:54 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captcha recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another size-types of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
Good luck ;)

XRumer20170721

19 Sandymyday Sandymyday | E-mail | Web | 31. července 2017 v 19:38 | Reagovat

http://www.copic-sketch.ru - маркеры copic

20 Carolynbah Carolynbah | E-mail | 5. srpna 2017 v 22:23 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas solving of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? There are a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
See you later ;)

XRumer201708

21 AaauceQuogs AaauceQuogs | E-mail | Web | 7. srpna 2017 v 11:25 | Reagovat

Segway Verona offers tours that make sure you will enjoy a fun and immerse experience of our beloved city. We combine Segway, our innovative way of transportation, with tours in the historical city centre. Through our explorations of 1 or 2 hours, we will bring you to the most breathtaking spots, so that, if you do not stay long in Verona, we make sure that you see all of the unmissable sights!

Segway is really easy to use! It is so intuitive that it feels like an extension of the human body. To understand why, consider this: if you stand up and lean forward, so that you are out of balance, you will intuitively put your leg forward. Segway works the same way: to move forward or backward, the rider just leans slightly in such direction, and Segway will follow your movements. It is also easy to turn right or left, since the rider just has to push respectively Segway’s handlebar.

Segway is safe. Anyone over the age of 12 can join our tours, except for pregnant women. Apart from these cathegories, we encorage people of every age to try Segway, because this self-balancing object can really make your experience in Verona much more delightful! In fact, if it is hot, you will enjoy some fresh air and avoid to sweat; if it is cold, you will have the possibility of staying outside the least possible time. It is proved that our 2 hours tours show you what you will see in 6 hours walking!

All the tours start with a little training on how to use Segway, because for us safety is the priority. However, we experienced that it takes just a little practice to master on Segway! There are no required skills and, in particular, no need to be able to bicycle. There will always be a tour leader with you, guiding the whole group, so that you can enjoy the view and the tour of Verona. Audioguides (available in different languages) will provide the information you need to fully comprehend the history and architecture of our main monuments, squares and buildings.

In particular, our 2 hours tour will show you: Piazza Bra, one of the biggest squares in Italy, with the Arena, the famous Roman amphitheatre; we will then take Via Oberdan in order to see Portoni Borsari, one of the ancient entrance of the Roman city; we will firstly explore Piazza Erbe and secondly Piazza Dei Signori, two squares full of symbols and buildings with enchanting beauty, and then see Arche Scaligere. Heading to the Duomo, Verona’s Cathedral, we will pass by Santa Anastasia, next to the Conservatory of music; after that, we will have a break on Ponte Pietra, the bridge with the breathtaking view of the Roman Theatre and San Pietro Castle (and much more). On our way back, we will stop at Juliet’s house, so that you don’t forget to take pictures and write your names on the walls! We will conclude our tour with Castelvecchio, the Scaligeri castle and enjoy its amazing view of Verona.

People who went on tours with us really appreciate our flexibility: we do not have fixed tour’s hours, so we can arrange the time that fits the best. Moreover, we try to adjust the path according to your preferences, spending less time on spots you have already seen and dedicate more on your favourite sights. Read what people say about us on tripadvisor...

So, if you want to make the most out of your time in Verona, contact us or stop by our office!

OFFICE HOURS: Monday to Saturday (only closed on Sunday) from 10 am to 5 pm.

DIRECTIONS: We are located in Piazza Cittadella 11b, very close to Piazza Bra, the main square with the Arena.

From Piazza Bra you can arrive at our office on foot (3 minutes): pass under the arch of the gateway with the big clock (Portoni della Bra) and walk through Corso Porta Nuova for approximately 100

http://segwayverona.com/

22 DorogiKRDmr DorogiKRDmr | E-mail | 24. srpna 2017 v 12:22 | Reagovat

<a href=http://rrr.regiongsm.ru/33>
<img>http://rrr.regiongsm.ru/32 </img>
</a>
Благоустройство и асфальтрование в Краснодаре и г.Туапсе. Решение любого вопроса по асфальтоукладке и дорожным работам. Точно в срок

Подробнее... Благоустройство-Краснодар.РФ   ... +7 (861) 241 2345
___________________________
благоустройство аквариума
благоустройство парков и скверов городского округа самара
сарапул благоустройство
ооо благоустройство ростов-на-дону
асфальтирование саратове

23 Peterhot Peterhot | E-mail | Web | 26. srpna 2017 v 18:09 | Reagovat

“Adoro viaggiare in Segway”. Il modo migliore per cadere in amore con Verona in nessun tempo!
Quando si dispone di un breve tempo a coprire una citta, questo e un ottimo modo per farlo. Mi e piaciuto molto il nostro tour e guida. L'audio e stato un po' difficile, ma la guida li ha tenuti lavorando. Quando il suo caldo, questo e un ottimo modo per andare in giro e stare un po' fredda. Verona e una citta facile accesso per segway intorno. Abbiamo visto tutti i principali siti e ci hanno dato una buona sensazione per il layout della citta. Siamo stati in grado di tornare a pochi posti il giorno successivo per un po' di tempo.

https://www.regiondo.it/segway-historic-tour-in-verona

<b>Book Now</b> ''' http://segwayverona.com/

https://eu5.bookingkit.de/onPage/detail?e=2202759fc95947e409b3435a7ae87161&preview=true&lang=it

24 Sandraevaky Sandraevaky | E-mail | 27. srpna 2017 v 18:15 | Reagovat

<a href=http://rrr.regiongsm.ru/33>
<img>http://rrr.regiongsm.ru/32 </img>
</a>
Благоустройство и асфальтрование в Краснодаре и г.Тимашёвск. Решение любого вопроса по асфальтированию в Краснодарском крае. Под КЛЮЧ

Подробнее... Благоустройство-Краснодар.РФ   ... 8 861 24 1 23 45
___________________________
рабочие чертежи благоустройство
благоустройство быков
благоустройство участка на крутом склоне
работа в орле благоустройство
благоустройство сквера оквэд

25 Mariawak Mariawak | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 6:44 | Reagovat

Мечтаете как-то разнообразить вашу сексуальную жизнь? Добиться новых ощущений позволят секс-игрушки

Один из самых распространенных методов достичь ярких ощущений – <a href="https://afroditalove.ru/category/vibromassazher-vibrator/">купить вибратор</a>. С его помощью достаточно проcто добиться стимуляции чувствительных зон и точек на теле. Только не пользуйтесь им в одиночку, доверьтесь своей второй половине. Это значительно укрепит вашу связь и позволит стать более открытыми и раскованными друг с другом.</p>
Также среди секс-игрушек распространены наручники, эрекционные кольца, различные смазки и стимуляторы. Начните с чего-нибудь одного, не бойтесь попробовать разные варианты, и вы скоро сможете найти то, что придется по вкусу вам обоим.</p>
Стоит заметить: <a href="https://afroditalove.ru/category/prezervativy/">купить презервативы</a>, вагинальные шарики, фаллоиммитаторы, вакуумные помпы, и остальные <a href="https://afroditalove.ru/">секс-игрушки</a> можно в интернет-магазине «Афродита» (afroditalove.ru).</p>

26 SlavaRho SlavaRho | 5. října 2017 v 15:15 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a horrific experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random things and whined about his insomnia. I totally told him to <a href=http://firmgains.com/drugs/zolpidem-tartrate-10-mg-price>Contact</a> and deal with it.

27 BethanyJvk BethanyJvk | E-mail | Web | 7. října 2017 v 15:24 | Reagovat

https://omgmarketingstuff.tumblr.com/post/166034432941/canadadrugs24com

28 BethanyCaf BethanyCaf | E-mail | Web | 25. října 2017 v 7:45 | Reagovat

http://festiveowl.net/members/surajsingh11211/activity/418535/

29 Avito321lype Avito321lype | E-mail | 28. října 2017 v 13:21 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Приветствую вас, дорогие друзья!</b>

Рады будем предоставить Всем вам сервис по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, абсолютно новые). Если Вам надо  конкретные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если необходим залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных заказчиков гибкая система бонусов и скидок!

<b>Гарантия: </b>

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

<b>Заливы на балансы Авито</b>
________

аккаунт wot avito
дам денег авито
зачем воруют аккаунты на авито
кроссовки нью баланс на авито
чоп вахта на авито деньги после вахты

30 AlysonSxe AlysonSxe | E-mail | Web | 29. října 2017 v 2:03 | Reagovat

https://plus.google.com/u/0/107867037508266843846/posts/BuPVaes9PF1

31 BethanyPly BethanyPly | 11. listopadu 2017 v 5:13 | Reagovat

Hello everyone! Recently I have been struggling with a lot of personal issues. Friends and doctors keep telling me I should consider taking pills, so I may as well <a href=http://www.saloonofgames.com/profile/astridrhea/>this</a> and see how it goes. Problem is, I haven't taken it for a while, and don't wanna get back to it, we'll see how it goes.

32 HenryBroto HenryBroto | E-mail | Web | 25. února 2019 v 14:41 | Reagovat

Поворот объектов в Автокаде <a href=https://drawing-portal.com/glava-redaktirovanie-ob-ektov-v-autocade/rotate-in-autocad.html>тут</a>. Статья. Видео.

33 MaHevaf MaHevaf | E-mail | Web | 1. března 2019 v 9:46 | Reagovat

<a href=https://drawing-portal.com/glava-redaktirovanie-ob-ektov-v-autocade/rotate-in-autocad.html>на сайте</a> поворот объектов в AutoCAD

34 Brjouct Brjouct | E-mail | Web | 11. března 2019 v 7:11 | Reagovat

<a href=https://drawing-portal.com/en/creation-of-objects-in-autocad/point-in-autocad.html>points</a> in AutoCAD.

35 StevNaR StevNaR | E-mail | Web | 13. března 2019 v 10:49 | Reagovat

<a href=https://drawing-portal.com/glava-redaktirovanie-ob-ektov-v-autocade/team-scale-in-autocad.html>тут</a> AutoCAD Масштаб.

36 Jamesinpug Jamesinpug | E-mail | Web | 17. března 2019 v 3:30 | Reagovat

https://drawing-portal.com/isometry-autocad/isometric-in-autocad.html изометрия в Автокаде.

37 nictog nictog | E-mail | Web | 25. dubna 2019 v 16:48 | Reagovat

Реставрация ванн <a href=https://vanna-professional.ru>https://vanna-professional.ru</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama